• Merhabalar sevgili dostlar, Rabbyte.net olarak kuruluş ve sürdülüş amacımız; Tamamen ücretsiz olarak Veri barındırma (Hosting) sektörü için döküman ve faydalı içerik paylaşmaktır, bu amacımıza giderken tüm dünyadan faydalı dökümanları alıp anlaşılabilir biçimde temizleyip size sunmaktr. Hedefimiz doğrultusunda 2019'dan bu güne kadar sabırla devam etmekteyiz, Siz değerli dostlarımıza Türkçe kaynak üretirken herhangi bir beklentimiz asla olmadı ve olmayacaktır. Saygılar ve sevgilerle....

Windows vs Linux Hosting

Ekli dosyayı görüntüle 7

Windows vs Linux Hosting​


Windows vs Linux Hosting
Windows ile Linux barındırma arasındaki temel farklar, her zaman kararlılığı, güvenliği, maliyetleri ve verimliliği karşılaştırmaktır. Linux sunucuları kolaylaştırılmıştır ve güvenlikten ödün vermeden sunucu yükünü kaldırabilir. Tüm sunucuyu yeniden başlatmak zorunda kalmadan değişiklikler yapılabilir.

Windows sunucuları, aşırı stres altında performanslarını tehlikeye atan nispeten daha fazla arka plan işlemine sahiptir. Açık kaynak olduğu için Linux daha ucuzdur, bu da lisans satın alma sermayesini ortadan kaldırır. Müşterilerin uygun maliyetli ancak ölçeklenebilir bir web barındırma paketine ihtiyaç duyduğu paylaşılan barındırma için mükemmeldir.
Linux barındırma ve WordPress için Windows barındırma

Web barındırma karşılaştırılırken değinilen ana konulardan biri, WordPress’e ne kadar uygun olduğudur ve bu iyi bir sebepten dolayıdır. WordPress, yaklaşık 455.000.000 web sitesine tekabül eden internetin% 35’ine güç sağlar. Sonuç olarak, web barındırma hizmetlerinin WordPress web siteleri için özel paketleri vardır.

WordPress için Linux vs Windows barındırma durumuna düştüğünde, çoğu durumda tercih edilen ilkidir. Neden sorabilirsin? Cevap aslında oldukça basit.
WordPress, Linux sunucularının özel olarak optimize edildiği PHP ve MySQL tarafından desteklenmektedir. Ayrıca cPanel, barındırma işleminizi tek bir panodan yönetmek için güçlü bir web barındırma kontrol paneli görevi görür.
Çoğu WordPress web sitesi hafiftir ve bu nedenle, Linux sunucularının bir özelliği olan paylaşılan barındırmada çalışabilir. Bu aynı zamanda operasyonel harcamaları önemli ölçüde azaltarak ekonomik bir seçenek haline getirir.
Linux vs Windows hosting avantajları dezavantajları
Basitleştirmek için, beklediğiniz Linux ve Windows web barındırma avantajları ve dezavantajlarının bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.
Linux Barındırma
Avantajlar
 • Uygun maliyetli paylaşılan barındırma paketleri
 • Yasal kısıtlamaları ve operasyonel maliyetleri önemli ölçüde azaltan açık kaynak
 • Kullanıcıların, barındırma ayarları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlar
 • Yamaların çoğu sunucu yeniden başlatılmadan entegre edilebildiğinden minimum kesinti süresi
 • Kullanıcıların kendi güvenlik protokollerini tasarlamalarına ve uygulamalarına izin verir
 • CMS’ler gibi basit web siteleri için mükemmel şekilde uygundur
 • cPanel, uygulamaları, MySQL ve PHP yapılandırmasını yönetmeyi kolaylaştırır
Dezavantajları
 • Kısa bir öğrenme eğrisine sahiptir
 • Paylaşılan güvenlik modeli, güvenliği sağlamak için daha fazla çabayla sonuçlanabilen, kullanıcıya daha fazla ipucu verir
 • Daha etkileşimli seçenekler arayan kullanıcılar için UX’i olumsuz etkileyebilecek basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü
 • Linux barındırma ile karşılaştırıldığında daha kısıtlayıcı
Windows Barındırma
Avantajlar
 • Microsoft teknolojilerini tam olarak desteklemek için tasarlanmıştır; örneğin, Visual Basic Scripts, MS Index Server
 • Özel barındırma için mükemmel paketler
 • Lisanslama, web barındırma hizmetini dağıtmak ve yönetmek için yeknesak prosedürler sağlar
 • Otomatik güvenlik güncellemeleri
 • Yapılandırmak ve kurmak için daha az çaba gerektirir
Dezavantajları
 • Lisans maliyetlerinden kaynaklanan ek masraflar
 • Güncellemeleri entegre etmek için ara sıra kesinti
 • Aynı anda çalışan ve kaynakları tüketen çok sayıda işletim sistemi düzeyinde işlem var
Linux ve Windows barındırma için önerilerimiz
İzleyicilerimiz için aşağıdaki Linux ve Windows web barındırma hizmetlerini öneriyoruz. Hem rekabetçi fiyatlar hem de mükemmel müşteri desteği sunarlar.
Linux önerisi
Aşağıda, en çok oy alan Linux web barındırma önerimiz yer almaktadır.
SLW Micro
Bluehost, Linux web barındırma hizmetleri için her zaman en çok arananlar arasındadır. 2003 yılında kurulduklarından beri standartlarını korudular ve profesyonel paylaşımlı, VPS ve özel barındırma planları sağlamaya devam ediyorlar. Aylık 7,99 $ ‘lık kapsamlı bir hepsi bir arada paket sunuyorlar ve bu da genellikle 2,99 $ / ay kadar düşük bir fiyata indirgeniyor. Kendi başına oldukça cazip olan 1 yıllık ücretsiz bir alan adı ve SSL sertifikası içerir.
Mevcut fiyatları görün

Windows önerisi
Aşağıdakileri, güvenilir Windows web barındırma hizmeti sağlayıcımız olarak öneriyoruz.
HostGator
Hostgator, Windows sunucularında uzmanlaşmış tanınmış bir web barındırma hizmeti sağlayıcısıdır. Ayrıca, CMS kullanıcılarını kolaylaştırmak için özellikle WordPress için web barındırma paketleri var. En temel kuluçka planları ayda 2,75 dolardan başlıyor. 1 ücretsiz alan adı ve SSL sertifikası, cPanel, web sitesi transferi ve ölçülmemiş bant genişliği içerir. Karşılaşabileceğiniz sorunları çözmek için 7/24 teknik desteği her zaman mevcuttur.
Mevcut fiyatları görün

Hem Linux hem de Windows ile barındırma
Bir barındırma planını seçmeden önce yapılacak ilk şey, gereksinimlerinizi analiz etmektir. Bazı temel soruların oluşturulması, gereksinimleri ortaya çıkarmayı kolaylaştıracaktır. Paylaşımlı hosting yeterli olacak mı? Web siteniz Windows teknolojisi kullanılarak mı geliştirildi? Linux ve / veya Windows barındırmayı yönetmek için kaynaklarınız nelerdir? CapEx ve OpEx bütçeleri? Daha önce belirtildiği gibi, her kullanım durumu, spesifikasyonlarında benzersizdir ve bir barındırma planına başlamadan önce analiz gerektirir.
Hem Linux hem de Windows sunucuları olan bir web barındırma sağlayıcısı seçmenin, gelecekte geçiş için seçenekler açtığını da unutmamalısınız. Ayrıca, işletim sistemi seçiminiz, barındırma işleminizin aynı olmasını gerektirmez – örneğin, bilgisayarınız Linux çalıştırsa bile Windows barındırmayı seçebilirsiniz.
Mevcut fiyatları görün
Linux web barındırma ve Windows web barındırma arasındaki fark: temel çıkarımlar
 • Linux barındırma daha düşük çalıştırma maliyetleri sunar, ancak lisanslı yazılımın sağladığı avantajlardan yoksundur.
 • Linux sunucuları oldukça güvenlidir, ancak kullanıcı paylaşılan güvenlik modeline göre uygun güvenliği uygulayamazsa siber saldırılara eğilimlidir.
 • Windows sunucularına, en son siber tehditlere karşı koymak için tasarlanmış otomatik güvenlik yamaları sunulur.
 • Linux sunucuları, çoğu durumda hızını artıran basitleştirilmiştir. Windows, özel barındırma için uzmanlaşmıştır, bu da onu işletmeler için uygun bir seçenek haline getirir.
 • Web barındırma için Linux ve Windows sunucuları arasında seçim yapmak, kullanıcı ve web sitesi gereksinimlerine bağlıdır.Tags: linux hostingwindows hosting
 
Linux, sunucu konusunda her zaman tercihim windows stres altında ne yapacak belli olmuyor. Linux'u sunucu konusunda daha kararlı ve sistemle optimizasyonu gayet başarılı bence.
 
Linux, sunucu konusunda her zaman tercihim windows stres altında ne yapacak belli olmuyor. Linux'u sunucu konusunda daha kararlı ve sistemle optimizasyonu gayet başarılı bence.
Linux sunucu ile Windows sunucu asla bir tutulamaz zaten ;)
 
Geri
Üst