• Merhabalar sevgili dostlar, Rabbyte.net olarak kuruluş ve sürdülüş amacımız; Tamamen ücretsiz olarak Veri barındırma (Hosting) sektörü için döküman ve faydalı içerik paylaşmaktır, bu amacımıza giderken tüm dünyadan faydalı dökümanları alıp anlaşılabilir biçimde temizleyip size sunmaktr. Hedefimiz doğrultusunda 2019'dan bu güne kadar sabırla devam etmekteyiz, Siz değerli dostlarımıza Türkçe kaynak üretirken herhangi bir beklentimiz asla olmadı ve olmayacaktır. Saygılar ve sevgilerle....

Webmin'e bir SSL sertifikası yükleme

Webmin'e bir SSL sertifikası yükleme​


Düzenlenen SSL sertifikasını Sertifika Yetkilisinden aldıktan veya hesap alanından indirdikten sonra, sunucuya kurabilirsiniz.
Webmin kullanılarak SSL sertifikası kurulumunun nasıl yapıldığını gözden geçirelim. Bu kılavuz, belirli bir sunucuda hiç yapılmamış gibi SSL/TLS bağlantısı kurma sürecini açıklar. Bu nedenle, duruma bağlı olarak aşağıda açıklanan adımlardan bazıları atlanabilir. İşte gerekli eylemlerin tam zinciri:
 • Bir web tarayıcısında Webmin arayüzünde oturum açın. Genellikle şu URL üzerinden yapılabilir: https://example.com:10000; burada example.com, sunucunun ana bilgisayar adını ve 10000 varsayılan bağlantı noktası numarasını ifade eder.
 • Fareyi ana sayfada sol panelin üzerine getirin ve Diğerleri > Dosya Yöneticisi'nitıklayın . Ardından, CSR ve Özel anahtarın daha önce oluşturulduğu klasöre gidin ve sertifika (your_domain_com.crt) ve CA paketi (your_domain_com.ca-bundle) dosyalarını sunucuya yüklemek için sağ üst köşedeki Yükle düğmesini kullanın.
  install_webmin_1
 • Gerekli dosyalar başarıyla yüklendikten sonra , arayüzün sol panelindeki genişletilmiş Sunucular alt kategorisinde Apache Web sunucusu'na tıklayın.
  install_webmin_2
 • Sanal Ana Bilgisayar Oluştur sekmesine tıklayın, ardından Herhangi bir adres radyo düğmesini seçin, 443 değeriyle özel bir bağlantı noktası numarası ayarlayın ve DocumentRoot alanında web sitesi içeriğine giden doğru yolu belirtin . Sunucu Adı alanına , SSL sertifikası kurulumu yapılan web sitesinin alan adını yazın. Dosyaya sanal sunucu ekle için Standart .httpd conf dosyası seçeneğini işaretleyin ve . Her şey ayarlandıktan sonra, Şimdi Oluşturdüğmesine tıklayın.
  install_webmin_3
 • Her şey doğru yapıldıysa, Apache Web Sunucusu sayfasında 443 numaralı bağlantı noktasına atanan yeni bir Sanal sunucu görünmelidir.
  install_webmin_4
 • Ayarlarını açmak, SSL Seçeneklerini bulup açmak için yeni oluşturulan Sanal sunucunun simgesine tıklayın.
  install_webmin_5
 • Not: Sanal Ana Bilgisayar Seçenekleri menüsünde SSL Seçenekleri düğmesi görünmüyorsa , büyük olasılıkla SSL modülü sunucuda etkin değildir. İşletim sistemine bağlı olarak SSL modülü, aşağıdaki komutlardan biriyle komut kabuğundan etkinleştirilebilir: 'a2enmod ssl'; 'yum mod_ssl'yi kurun' .
 • Açılan sayfada SSL Etkinleştirilsin mi için Evet'i seçin. ve sayfanın sağ tarafında gerekli SSL/TLS protokollerini işaretleyin/işaretini kaldırın. Ardından, uygun alanlarda etki alanı sertifikasına, özel anahtara ve CA paket dosyalarına giden yolları belirtin ve sistemin bu dosyaları bulabilmesi için karşılık gelen radyo düğmelerini işaretleyin. Kaydet düğmesine tıklayın.
  NOT : SSL 2.0, SSL 3.0 ve TLS 1.0 protokolleri, web güvenliği uzmanları tarafından savunmasız protokoller olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle, sunucuda bu protokollerin etkinleştirilmesi, bir saldırganın yukarıda belirtilen protokollerden herhangi biri ile şifrelenmiş bilgilerin şifresini çözmek için zayıf güvenlik ayarlarını kullanmasına yol açabilir. Yalnızca sunucu veya istemci tarafının TLS 1.1 ve TLS 1.2'yi desteklemediği veya bu savunmasız protokollerin etkinleştirilmesinin nesnel bir gereklilik olduğu durumlarda etkinleştirilmelidirler.
  install_webmin_6
 • Gerçekleştirilen işlemlerden sonra herhangi bir hata mesajı yoksa, SSL sertifikası başarıyla yüklenmiştir.
Herhangi bir çevrimiçi SSL kurulum denetleyicisi, örneğin this veya this , sertifikanın doğru şekilde yüklendiğinden emin olmak istiyorsanız kullanışlı olacaktır.
 
Üst