• Türkiyenin ilk ve tek Web Hosting Frumuna Hoşgeldiniz, Web sitemizde Tüm üye ve ziyaretçilere açık olarak hiç bir beklenti olmaksızın Hosting, Domain, Server vb konularda Döküman paylaşımı yapmaktayız, Desteklemek ve aramıza katılmak için kayıt olmanızı tavziye ederiz :)

Web Hosting hakkında bilniz gerekenler

Slaweally

Administrator
Yönetici
Katılım
3 Eki 2022
Mesajlar
160
Tepkime puanı
25
Yaş
32
URL
alicomez.com

Web barındırma hakkında bilmem gereken başka ne var?​

Web barındırmada çok şey oluyor ve biz sadece yüzeyi çizdik. Web barındırma planlarına baktığınızda, veri depolama ve çalışma süresi gibi birçok terimle karşılaşırsınız. İşte ne anlama geldikleri ve neden önemli oldukları.

Fiyatlandırma​

Web barındırma planlarının maliyeti kafa karıştırıcı olabilir. Listelenen fiyatlar genellikle, genellikle en az bir yıl süren sözleşmelere ekli tanıtım anlaşmalarıdır. Bu sözleşmeler daha sonra, sözleşmenin sonunda normal oranda otomatik olarak yenilenir, böylece siteniz sürekli çalışır durumda kalır. Sözleşme otomatik olarak yenilendiğinde, normal oran genellikle başlangıç fiyatından çok daha yüksektir - bazen iki, hatta üç kat -. Sözleşmeler, fiyatı aylık bir maliyet olarak listeleyen şirketlere rağmen, genellikle aydan aya değil peşin olarak ödenir. Birçok hizmet aydan aya planlar sunar, ancak bunlar genellikle normal ücret üzerinden listelenir. Bazen hizmetler faturanıza ek hizmetler de ekler, bu nedenle, yalnızca istediğiniz kadar ödeme yapmak için ödeme yaptığınızda faturanızı gözden geçirdiğinizden emin olun.

Veri depolama​

Veri depolama, sitenizin verileri için sunucuda ne kadar alana sahip olduğunuzu ifade eder. Videolar, müzik ve resim slayt gösterileri, çok fazla veri depolama alanı kaplayabilen birkaç şeydir. Depolama miktarı genellikle gigabayt veya terabayt olarak ölçülür, ancak bazı planlar ölçülmemiş/sınırsız depolama sunar. Bu noktada, sunucudaki depolama alanı sınırlayıcı faktördür. Bazı paylaşılan web barındırma planları, paylaşılan barındırmanın doğası gereği sınırsız/ölçülmemiş depolama planları sunar.

Bant genişliği​

Size ayda 5 GB bant genişliği sağlayan bir barındırma planınız varsa, bu, web sitenizden görüntüleyenlerinize her ay yalnızca toplam 5 GB veri aktarabileceğiniz anlamına gelir. Medya yüklü tek sayfalık bir siteniz varsa, sitenize yapılan bir ziyaret, ziyaretçinize 300 megabayt veri gönderebilir. Birkaç ziyaret daha yaparsanız, aylık bant genişliğinizi aşabilir ve telefonunuzun veri planını aşmanız karşılığında aldığınız limit aşım ücretleri gibi ek bir ücrete tabi olabilirsiniz. Yine sınırsız/ölçülmemiş bant genişliği sunan bazı hizmetler vardır, ancak sitenizin bant genişliği kullanımının web barındırma sağlayıcısının şartlarına ve hizmetlerine uygun olması gerekir. HostGator sınırsız bant genişliği sunar, ancak müşteriler sunucu kaynaklarının %25'inden fazlasını 90 saniyeden uzun süre kullanırsa, bunun koşullarının ihlali olduğunu söylüyorlar .

çalışma süresi​

Teknoloji mükemmel değildir ve sunucuların herhangi bir nedenle çöktüğü zamanlar olacaktır. Çalışma süresi, sunucuların ve bu sunuculardaki sitelerin kapanmadan ne kadar süre açık kaldıklarının bir ölçüsüdür. Çoğu web barındırma hizmeti, %99,9'un üzerinde çalışma süresini garanti edeceklerini söyleyecektir. Sitenizin her kapanması korkutucudur, ancak bu garantiler, sitenizin ayda yaklaşık 20 dakika kapalı kalabileceği anlamına gelir. Siteniz daha uzun süre kapalıysa, web barındırma hizmetinizle iletişime geçmelisiniz. Çoğu durumda, web barındırma hizmetiniz, sunucularının kapalı olduğu her saat için size aylık barındırma ücretinin belirli bir yüzdesi değerinde bir kredi verecektir.

SSL sertifikaları​

SSL, Güvenli Yuva Katmanı'nın kısaltmasıdır. Bu sertifikalar, sitenize ve sitenizden iletilen verileri şifreler. SSL sertifikaları, bilgisayar korsanlarının kişilerin kredi kartı veya kişisel bilgilerini ele geçirmesini önlemek için birçok sitede kullanılmaktadır. Google, 2018'de SSL'leri olmayan herhangi bir sitenin Chrome'da "Güvenli değil" olarak işaretleneceğini duyurdu. Herhangi bir web sitesinde adres çubuğunuza bakarsanız ve URL'nin yanında bir asma kilit görürseniz, bu, sitenin SSL'leri olduğu anlamına gelir. SSL kullanarak, insanlar sitenizi ziyaret ederken kendilerini daha rahat hissedeceklerdir. Birçok barındırma hizmeti, müşterilerine SSL sağlar.

Ancak çoğu durumda kendi SSL sertifikalarınızı kurabilirsiniz. Namecheap'ten yılda yaklaşık 6 ABD dolarına mal olan ücretli SSL sertifikaları ve Let's Encrypt girişiminden olduğu gibi ücretsiz SSL sertifikaları vardır . Ardından sitenize SSL sertifikalarını yüklemeniz gerekir ve bu biraz sunucu bilgisi gerektirir. Kendi SSL sertifikanızı yüklemek, siteniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar, ancak SSL sertifikanızı yüklemek ve sürdürmek için sunucu bilgisine sahip değilseniz, web barındırma hizmeti tarafından sunulan SSL sertifikasına bağlı kalmak isteyebilirsiniz.
 
Üst Alt