• Merhabalar sevgili dostlar, Rabbyte.net olarak kuruluş ve sürdülüş amacımız; Tamamen ücretsiz olarak Veri barındırma (Hosting) sektörü için döküman ve faydalı içerik paylaşmaktır, bu amacımıza giderken tüm dünyadan faydalı dökümanları alıp anlaşılabilir biçimde temizleyip size sunmaktr. Hedefimiz doğrultusunda 2019'dan bu güne kadar sabırla devam etmekteyiz, Siz değerli dostlarımıza Türkçe kaynak üretirken herhangi bir beklentimiz asla olmadı ve olmayacaktır. Saygılar ve sevgilerle....

PHP Max Yükleme Boyutunu CPanel®’De Nasıl Artırırsınız?

PHP Max Yükleme Boyutunu cPanel®’de Nasıl Artırırsınız?

PHP, dosya yükleme boyutlarını sınırlayarak sunucu performansını korur, ancak birçok modern web uygulaması için varsayılan sınır çok düşüktür. Bir PHP uygulaması, PHP maksimum yükleme dosya boyutunu artırmanızı isteyen bir hata mesajı gösterdiğinde bu sorunla karşılaşmanız olasıdır.

PHP yapılandırma dosyalarını doğrudan düzenlemek dahil, yükleme sınırını artırmanın çeşitli yolları vardır. Bu yazıda, cPanel ve WHM’de PHP yükleme sınırlarını nasıl hızlı bir şekilde ayarlayacağınızı göstereceğiz.

PHP’de “upload_max_filesize” nedir?

upload_max_filesize yönergesi, sistemde ve yerel php.ini dosyalarında ve user.ini dosyalarında ayarlanmış bir PHP değişkenidir. Bunlar, PHP yorumlayıcısının temel yapılandırmasını belirler. Tahmin edebileceğiniz gibi upload_max_filesize, yüklenen bir dosyanın izin verilen maksimum boyutunu sınırlar.

PHP varsayılan değeri 2 Megabayttır ve bir PHP web uygulaması aracılığıyla daha büyük dosyalar yüklemek istiyorsanız bunu artırmanız gerekecektir.

Aşağıdakiler dahil diğer yönergeleri de ayarlamanız gerekebilir:

  • upload_max_filesize değerinden daha büyük olması gereken post_max_size.
  • post_max_size’den daha büyük olması gereken memory_limit.
PHP yönerge değerleri bayt cinsinden ifade edilir. upload_max_filesize değerini 1000 olarak ayarlarsanız, maksimum boyut 1000 bayttır. Ancak kilobayt, megabayt ve gigabayt için K, M ve G kısayol bayt değerlerini de kullanabilirsiniz. Yani 1000K 1000 kilobayt ve 10G 10 gigabayttır.

cPanel’de PHP Maksimum Yükleme Boyutu Nasıl Artırılır?

cPanel’de, ana sayfa menüsünde Yazılım altında bulacağınız MultiPHP INI Düzenleyicisi ile hesabınız tarafından kontrol edilen konumlar ve etki alanları için PHP yönergelerini düzenleyebilirsiniz.

MultiPHP INI düzenleyicisini açın ve açılır menüden bir konum seçin.

Ekli dosyayı görüntüle 47
upload_max_filesize girişine ilerleyin ve ilişkili değeri düzenleyin. post_max_size değerinin upload_max_filesize değerinden büyük olduğundan emin olun ve sayfanın alt kısmındaki uygula’yı tıklayın.

Ekli dosyayı görüntüle 49
WHM’de PHP Maksimum Yükleme Boyutu Nasıl Değiştirilir?

CPanel, yerel dizinlerdeki PHP yönergelerini düzenlemenize izin verirken, WHM’de yönergeleri sunucunun ana php.ini dosyasında düzenleyebilirsiniz. Bu, belirli bir PHP sürümünü kullanan tüm hesapları etkiler.

WHM’de PHP yükleme sınırını artırmak için, kenar çubuğu menüsünün Yazılım bölümünden MultiPHP INI Düzenleyici’yi açın. Açılır menüde bir PHP sürümü seçin. PHP sürümlerinin bağımsız konfigürasyonları vardır, bu nedenle değiştirmek istediğiniz tüm sürümler için maksimum yükleme değişkenini düzenlemeniz gerekir.


Ekli dosyayı görüntüle 51

Upload_max_filesize seçeneğine ilerleyin ve sayfanın altındaki Apply’a tıklamadan önce bitişik değeri düzenleyin. post_max_size öğesinin en az bu kadar büyük olduğundan emin olun.

PHP yönergelerini düzenleme ve özelleştirilebilir yönergelerin ne yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, WHM belgeleri için MultiPHP INI Düzenleyicisine bakın.
 
Üst