Linux İşletim Sistemi Nedir? Windows ile Linux Farkı

mehmetdemirci

Alışıyor
Katılım
15 Mar 2022
Mesajlar
8
Reaksiyonlar
0
Reputation
0
İşletim Sistemi, bir bilgisayarın donanımlarının çalışabilmesi, yönetilebilmesi ve farklı yazılımların kullanımı yapılabilmesi için kullanılan bir yazılımdır. İşletim sistemleri, bilgisayar içinde ve bilgisayara bağlı olan donanımlar ile, yazılımlar arasındaki iletişimi sağlamaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen yazılımlardan birisi Linux ve bir diğeri ise Windows işletim sistemleridir. Bu içeriğimiz de Linux işletim sistemi hakkında bilgiler ve windows ile linux işletim sistemi arasındaki farklılıkları öğreneceğiz.

Linux Nedir?​


Linux, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle serbest bir şekilde yazılımcılar tarafından geliştirilebilir ve dağıtılabilir. Linux işletim sistemleri çoğunlukla bilişim uzmanları tarafından tercih edilmektedir. Linux işletim sistemleri tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır ve kullanım yapmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir

Linux İşletim Sistemi Özellikleri​


Linux işletim sistemlerinin en güzel özelliği açık kaynak kodlu olmasıdır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde herkes tarafından geliştirilebilmektedir. Bir diğer en güzel özelliği ise tamamen ücretsiz olmasıdır. Linux’ un ücretsiz olması, içerisindeki kullanılacak olan programlarında ücretsiz olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Linux işletim sistemi, sistem hatalarına karşı oldukça dayanıklı bir işletim sistemi yazılımıdır.

Sistem hatalarına karşı dayanıklılığı sayesinde kolay kolay işletim sistemi çökme sorunları ile karşılaşmazsınız. Bu nedenle kullanıcıların Linux işletim sistemini tercih etme sebeplerinden bir tanesi de Linux işletim sisteminin dayanıklı olmasıdır. Linux işletim sistemi kullanan bir kullanıcı farklı farklı bir kaç programı aynı anda kullanmak istediğinde bile Linux, sorunsuz bir şekilde çökme sorunu yaşamadan aynı açılan programları kullanmanıza imkan sağlamaktadır.

Linux İşletim Sisteminin Diğer İşletim Sistemlerinden Farkı Nedir?​


Windows, MAC OS ve IOS gibi Linux da bir işletim sistemidir. Diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi Linux da grafik arayüzüne sahip özelliği bulunmaktadır. Ancak Linux’ u diğer işletim sistemlerinden ayıran bir özelliği açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olmasıdır. Yani yazılım geliştiricileri veya yazılım bilgisi olan herkes tarafından kullandıkları Linux işletim sistemini geliştirebilirler.
Linux işletim sistemi, farklı yazılım seçenekleri içeren bir dağıtım listesi bulunmaktadır. Dağıtım listesi, her kullanıcıya uygun bir farklı versiyon olduğu anlamına gelmektedir.

Windows ile Linux İşletim Sisteminin Farkları​


Windows, genel olarak kişisel masaüstü bilgisayarlar için Microsoft tarafından geliştrilen bir işletim sistemidir. Windows işletim sisteminin ilk sürümü 1985 yılının sonlarında Windows 1.0 olarak piyasaya çıkartılmıştır. Windows Javascript, Visual Basic ve C programlama dilleri ile geliştirilen bir işletim sistemidir ve kapalı kod işletim sistemidir. Yani Windows işletim sistemi sadece Microsoft tarafından geliştirilebilmektedir. Aynı zaman da Windows, ücretli olarak satılmaktadır ve ücretsiz kullanımı yapılmamaktadır.

Linux, 1991 yılında geliştirilmiş UNIX tabanlı bir işletim sistemidir. Tamamen açık kaynak kodlu olması ile birlikte ücretsiz olarak kullanımı yapılabilmektedir. Açık kaynak ve ücretsiz olması ile birlikte kullanıcılar tarafından geliştirilebilir ve değiştirilebilmektedir. Linux işletim sistemleri genel olarak sunucu amaçlı kullanımı yapılmaktadır. İnternet üzerinde yer alan web sitelerinin yarısından fazlası Linux sunucularında barındırılmaktadır.Linux günlük kullanımları için bir grafik arayüzü ile çalışır. Sunucu olarak kullanılması durumunda ise bir DOS (Siyah ekran) ekranında çalışmaktadır.

  • Linux işletim sistemi açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Windows işletim sistemleri ise, Kapalı kaynak bir işletim sistemidir.
  • Linux işletim sistemi ücretsiz olarak kullanılabilirken, Windows işletim sistemi ücretli olarak kullanım yapılabilmektedir.
  • Linux işletim sistemleri’nde kaynak koda erişebilir, düzenleme ve geliştirme işlemleri yapılabilmektedir. Windows işletim sisteminde ne yazık ki bu şekilde bir işlem yapamazsınız. Windows işletim sistemi sadece Microsoft tarafından geliştirilebilmektedir.
  • Linux işletim sistemi güvenlik amacıyla kurumsal kuruluşlar tarafından (Google, Facebook, Twitter vb.) kullanımı yapılmaktadır. Windows ise genel olarak oyuncular, ev ve iş kullanıcıları tarafından kullanımı yapılmaktadır.

Linux İşletim Sistemi Hangi Projelerde Kullanılır?​


Linux işletim sistemi bir çok farklı projelerde kullanım yapılabilmesi için yazılım geliştiricileri tarafından özel bir şekilde geliştirilmektedir. Linux işletim sistemi kullanılarak yazılım geliştiricileri, işletim sisteminin birden fazla işlemcili cihazlarda sorunsuz ve düzenli olarak çalışabilmesini sağlamaktadır. Linux işletim sistemi fraktal yaratma veya Grafiksel veri analizi gibi projelerden kullanılmaktadır.

Linux İşletim Sistemi Kullanım Amaçları Nelerdir?​

Linux işletim sistemi, ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması ile birlikte yazılım geliştiricileri tarafından en çok tercih edilen işletim sistemlerinden birisidir. Linux işletim sistemi ev ve iş kullanıcıları için grafik arayüz sunarken sunucu amaçlı kullanan kurumsal şirketler için de DOS ekranı ile kullanım yapmalarına izin vermektedir. Ayrıca Linux işletim sistemi Hosting firmaları tarafından Linux hosting paketi olarak da müşterilerini sunulmaktadır.

kaynak : https://www.limonhost.net/makaleler/nedir/linux-isletim-sistemi-nedir/

İnternet Sunucusu​

Linux işletim sistemi, TCP/IP desteği ile birlikte gelmektedir. Bu sayese TCP/IP desteği olan bilgisayarlarda hem sunucu olarak hemde istemci olarak kullanım yapılabilmektedir. Kolay kurulum, düşük maliyet ve yeni çıkan servislerle kolay uyumluluk sağlaması sayesinde İnternet Sunucularında kullanım yapılabilmektedir.

Otomotiv Sektörü​

Ford, Land Rover, Nissan, Jaguar, Toyota ve Mitsubishi gibi büyük otomativ üreticileri tarafından araçlarında bulunan dijital sistemlerinde Linux işletim sistemi kullanılmaktadır.

Ev ve İş yeri​

Ev ve iş yerlerinde Linux işletim sistemi kullanımı yaklaşık yüzde 5 gibi bir pazar payına sahiptir. Linux işletim sistemi genel olarak yazılım geliştiricileri ve bilgisayar uzmanları tarafından tercih edilmektedir.
 
Üst