• Türkiyenin ilk ve tek Web Hosting Frumuna Hoşgeldiniz, Web sitemizde Tüm üye ve ziyaretçilere açık olarak hiç bir beklenti olmaksızın Hosting, Domain, Server vb konularda Döküman paylaşımı yapmaktayız, Desteklemek ve aramıza katılmak için kayıt olmanızı tavziye ederiz :)

cPanel`de Paket Nasıl Oluşturulur?

Slaweally

Administrator
Yönetici
Katılım
3 Eki 2022
Mesajlar
160
Tepkime puanı
25
Yaş
32
URL
alicomez.com
cPanel`de Paket Nasıl Oluşturulur? Düzenleme Nasıl Yapılır?
cPanel`de Paket Oluşturma ve Düzenleme İşlemi Nasıl Yapılır? Bu yazımızda cPanel kontrol paneli üzerinden bayi paketi nasıl oluşturulur ve düzenlenir resimli olarak anlatacağız.

cPanel Paket Ekleme İşlemi
Kontrol paneline giriş yapınız
siteadresiniz.com:2087 adresinden kontrol paneline giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun.

cPanel Giriş

Paketler​

Paketler bölümünden Bir Paket Ekle seçeneğine tıklayın.

Cpanel Paket Ekleme

Alanları Doldurun​

Açılan sayfadaki boş alanları gerekli bilgiler ile doldurun. Oluşturduğunuz paketlerin sitelerin tahmini kaynak kullanımlarına yakın olmasına özen gösterin. Oluşturmuş olduğunuz paketlere tanımladığınız web siteleri, toplam kotanızın paket boyutunda tanımladığınız kadarını kullanacaktır. Örnek olarak ; 100GB bir disk alanı olan bayi paketinde 10GB disk kotası bulunan bir paket oluşturursanız, bu paketi 10 farklı siteye tanımladığınızda bayi paketinize ait toplam disk kotası dolacağı için yeni bir hesap oluşturamazsınız. Bunun yerine sitelerin ihtiyacı kadar paketler oluşturarak reseller hosting hizmetinizi verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Disk Alanı : Bir web sitesinin kullanabileceği toplam disk alanını belirtir. Bu kotanın dolması durumunda web sitesi ve e-posta hizmetlerinde aksamalar meydana gelebilr.
Aylık Bant Genişliği Sınırı : Bir web sitenin 1 ay içerisinde kullanacağı trafik limitini belirler. Bu limit her ayın 1. günü sıfırlanır. Bu limit aşıldığında web sitesine erişim kesilecektir. "509 Bandwidth Limit Exceeded"
Maks. FTP Hesabı Sayısı : Web sitesine ait oluşturulacak FTP hesabı kotasını belirtir. Genel olarak bu limit 2 şeklinde belirlenmektedir.
Maks. E-posta Hesabı Sayısı : Oluşturulabilecek en fazla e-posta hesap sayısını belirtir.
Maks. Quota per Email Address : E-posta hesabı başına oluşturulacak en fazla disk alanını belirtir.
Maks. SQL Veritabanı Sayısı : Hosting hesabı için oluşturulacak en fazla SQL Veritabanı sayısını belirler.
Maks. Alt. Etki Alanı Sayısı : Sub Domain yada alt alan adı olarak da tanımlanmaktadır. Web sitesine ait var ise alt ekti alanı limitini belirler. Örnek : test.alanadi.com bir alt etki alanıdır.
Maks. Bekletilen Etki Alanı Sayısı (Park Domain) : En fazla eklenebilecek park alan adı sayısını belirtir.
Maks. Eklenti Etki Alanı Sayısı : Addon Domain yada Eklenti Etki alanı olarak adlandırılır, bayi paketlerinde bu özelliğin kullanılması durumunda hosting hizmetine ait disk,inode ve CPU limitlerini ortak kullanır ve kaynak tüketimine sebep olurlar. Bu sebeple bayi paktlerinde her bir web sitesinin ayrı bir hosting hizmeti olarak açılmasını önermekteyiz.

cPanel Paket Düzenleme İşlemi​

Paketler​

Paketler bölümünden Bir Paket Düzenle seçeneğine tıklayın.

Cpanel Paket Düzenleme


Açılan sayfada düzenle yapmak istediğiniz paketi seçip alt kısımda yer alanDüzenle butonuna basıp bir sonraki sayfaya geçin.

Cpanel Paket Düzenleme


Açılan sayfada düzenlemek istediğiniz yeni değerleri girip ardından "Save Changes" butonuna tıklayıp ayarları kayıt edebilirsiniz.

cPanel Paket Düzenleme


cPanel Paket Silme İşlemi​

Paketler​

Paketler bölümünden Bir Paket Sil seçeneğine tıklayın.

Cpanel Paket Silme İşlemi
Açılan sayfada silmek istediğiniz paketi seçip ardından "Delete" butonuna basınız.

Cpanel Paket Silme
 
Üst Alt