• Merhabalar sevgili dostlar, Rabbyte.net olarak kuruluş ve sürdülüş amacımız; Tamamen ücretsiz olarak Veri barındırma (Hosting) sektörü için döküman ve faydalı içerik paylaşmaktır, bu amacımıza giderken tüm dünyadan faydalı dökümanları alıp anlaşılabilir biçimde temizleyip size sunmaktr. Hedefimiz doğrultusunda 2019'dan bu güne kadar sabırla devam etmekteyiz, Siz değerli dostlarımıza Türkçe kaynak üretirken herhangi bir beklentimiz asla olmadı ve olmayacaktır. Saygılar ve sevgilerle....

CloudPanel nedir? Nasıl Kurulur ?

Ekli dosyayı görüntüle 65
CloudPanel, Son zamanlarda gördüğüm en basit en güzel Hosting kontrol panellerinden biridir hatta en iyisidir diyebilirim. Uzun zaman önce bu kadar beğendiğim diğer kontrol paneli CyberPanel vardı. İlk çıkış döneminde Openlitespeed ile tamamen ücretsiz ve maksimum performans sloganıyla piyasada yer bulunca lisans ücretleri çıkarttılar tabi yine ücretsiz bölümü de var ancak amacından şaşınca artık kullanmıyorum
Şimdi size CloudPanel’in kendilerini nasıl anlattıklarını ve amaçlarını vs kısaca iliştireyim şuraya daha sonra ise kurulum adımına geçeceğiz.


CloudPanel; basitliğe takıntılı bir şekilde odaklanarak bir sunucuyu yapılandırmak ve yönetmek için ücretsiz bir yazılımdır.
Statik web siteleri, PHP, Node.js ve Python uygulamalarını çalıştırın.

Cloud Panel 11 varsayılan bileşen ile geliyor ve bunlar yapılandırılmış şekilde size sunuluyor.
Ekli dosyayı görüntüle 62Site Yönetimi


Site Ayarları, Vhost, Veritabanları, Let’s Encrypt, SSH/FTP, Dosya Yöneticisi, Cron İşleri ve Günlükler gibi basit site yönetimi özellikleri.


IP ve Bot Engelleme, Temel Yetkilendirme gibi Site güvenliğini yapılandırın veya bir sitenin trafiğini Cloudflare aracılığıyla yönlendirebilirsiniz.


Kurulum sihirbazı


Kurulum Sihirbazı, birden çok türde yazılım uygulaması kurmayı önerir. Yeni bir site ekleyerek bir WordPress Sitesi, Statik HTML/CSS/JS, PHP, Node.js ve Python arasında seçim yapabilirsiniz.


Cloudflare Entegrasyonu


Cloudflare, web sitelerini daha hızlı ve daha güvenli hale getirmek için CDN, DNS ve diğer hizmetleri sunan bulut tabanlı bir ağ güvenliği çözümü sağlayıcısıdır.


MySQL ve Maria DB


MySQL, web uygulamaları için en yaygın Veritabanı türüdür. MySQL Veritabanlarını phpMyAdmin aracılığıyla doğrudan CloudPanel aracılığıyla oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Birden çok veritabanı kullanıcısı ekleyin ve kullanıcı izinlerini yönetin.


IP ve Bot Engelleme


IP engelleme, belirli IP adreslerine sahip ana bilgisayarlardan gelen istekleri engelleyen bir yöntemdir.


Bot Engelleme, istenmeyen botların sitenize erişmesini kısıtlar.


Dosya Yöneticisi


Dosya Yöneticisi, dosya/klasör hiyerarşisini görüntüleyen bir kullanıcı arabirimi sağlar. Sürükle ve bırak yoluyla yükleme, silme, yeniden adlandırma, taşıma, Sözdizimi Vurgulama ile dosyaları düzenleme, zip/unzip ve izinleri değiştirme sunar.


SSH/FTP


SSH (Secure Shell), kullanıcıların komut satırı aracılığıyla sunucuya güvenli bir şekilde erişmelerine yardımcı olan bir ağ protokolüdür. Güvenli oturum için SSH kullanıcıları ve SSH anahtarları oluşturabilirsiniz. FTP (Dosya Aktarım Protokolü), güvenli olmayan bir ağ protokolüdür.


Cron işleri


Bir cron işi, yürütülecek görevleri zamanlamak için kullanılan bir Linux komutudur. Komut dosyalarını belirli bir zamanda planlamak ve çalıştırmak için şablonu (Desen, Zaman, Komut) kullanarak Cron İşleri oluşturun ve değiştirin.


Vhost Düzenleyicisi


Entegre Vhost Düzenleyici, NGINX yapılandırmasını değiştirmenin kolay bir yolunu sağlar. Yeniden yazma, yönlendirme, ters proxy ve diğer ayarları uygulayabilirsiniz.


SSL Sertifika


Ücretsiz Let’s Encrypt Sertifikaları CloudPanel tarafından desteklenir, bir tıklama ile verilir ve otomatik olarak yenilenir.


Gösterge Paneli


Pano, çekirdek sunucu kaynaklarının birincil istatistik sağlığını hızlı bir şekilde değerlendirmenize olanak tanır. Bulutu gibi Bulut Sunucularınız hakkındaki bilgileri görüntüleyin,


ana bilgisayar adı, işletim sistemi ve genel IP adresi. İzleme grafikleri ve ölçümleri ile CPU Kullanımı, Bellek Kullanımı, Disk Kullanımı, Yük Ortalaması hakkında bir genel bakış elde edin.
Ekli dosyayı görüntüle 63
CPU kullanımı


CPU (Merkezi İşlem Birimi) veri işleme işlemlerini gerçekleştirir. CPU kullanımı, CPU çekirdeğinin görevlerini tamamlamak için toplam çalışma süresinin yüzdesidir. CPU kullanımını izleme, CPU kullanımını gösterir.


Hafıza kullanımı


Bellek kullanımı, şu anda kullanımda olan belleğin yüzdesini temsil eder. Pano ile sunucunuzda ne kadar belleğe erişilebildiğine dair bir genel bakış elde edersiniz.
Disk kullanımı


Disk Kullanımı, Diskinizin depolama alanını/kapasitesini gösterir. Disk alanınızı aktif olarak izlemek, kalan disk alanına genel bakışın korunmasına yardımcı olur.
Yük Ortalaması


Yük ortalama grafikleri, sistemdeki yükü izlemenizi sağlar. Grafik, ortalama yükü bir dakika, beş dakika ve on beş dakikalık aralıklarla görüntüler.
CloudPanel Kurulum


Cloudpanel kurulumu için farklı çeşitlilikler var örneklerini ve çeşitlerini altta paylaşayım sizin sunucuya ve size uygun olanı seçip kurulumunu yapın.


Ubuntu 22.04 – MySQL 8


Kod:
curl -sSL https://installer.cloudpanel.io/ce/v2/install.sh | sudo bash


Ubuntu 22.04 – MariaDB 10.8


Kod:
curl -sSL https://installer.cloudpanel.io/ce/v2/install.sh | sudo DB_ENGINE=MARIADB_10.8 bash


Debian 11 – MySQL 8


Kod:
curl -sSL https://installer.cloudpanel.io/ce/v2/install.sh | sudo bash


Debian 11 – MariaDB 10.8


Kod:
curl -sSL https://installer.cloudpanel.io/ce/v2/install.sh | sudo DB_ENGINE=MARIADB_10.8 bash


Kurulum adımları bu kadar basit, Şimdi sunucu özelliklerinize göre biraz kurulum zaman alacaktır.


Ardından Sunucu erişimini SSH ile http:/ip-numarası:8443 şeklinde yapabilirsiniz.


İyi çalışmalar dilerim
 
Üst