• Merhabalar sevgili dostlar, Rabbyte.net olarak kuruluş ve sürdülüş amacımız; Tamamen ücretsiz olarak Veri barındırma (Hosting) sektörü için döküman ve faydalı içerik paylaşmaktır, bu amacımıza giderken tüm dünyadan faydalı dökümanları alıp anlaşılabilir biçimde temizleyip size sunmaktr. Hedefimiz doğrultusunda 2019'dan bu güne kadar sabırla devam etmekteyiz, Siz değerli dostlarımıza Türkçe kaynak üretirken herhangi bir beklentimiz asla olmadı ve olmayacaktır. Saygılar ve sevgilerle....
openSUSE sürüm ekibinden Lubos Koçman, yakın tarihli bir e-postada Uyarlanabilir Linux Platformunun (ALP) yakında openSUSE Leap'in yerini alabileceğini ima ediyor.


openSUSE Leap, openSUSE Linux Dağıtımının "uzun vadeli destek" çeşididir ve "Tumbleweed", sürekli sürüm dağıtımıdır. Son zamanlarda ekip , özellikler ve geliştirmeler açısından çok daha önemli olan openSUSE 15.4'ü piyasaya sürdü.

E-postadan, bir sonraki openSUSE 15.5 kurulumunun daha küçük bir "bakım" sürümü olacağı ve yalnızca hata düzeltmelerini içerebileceği açıktır.

"SUSE Linux Enterprise 15, tik tak modelini kullanıyor, burada 15 SP4 özellik sürümü olurken, 15 SP5 daha çok bir hata düzeltmesi veya belki de bakım sürümü demek daha doğru olacaktır" diyor Lubos Koçman.

openSUSE Leap 15.4 GNOME MasaüstüopenSUSE Leap 15.4 GNOME Masaüstü
Ayrıca, openSUSE Leap 15.5, SUSE Linux Enterprise 15 SP5 ile ikili uyumlu olacaktır.

Ayrıca, geliştirme kaynaklarının artık Uyarlanabilir Linux Platformu'nun (ALP) geliştirilmesini hedeflediğini ekliyor ve sonraki ve son openSUSE 15.5 yol haritaları hakkında topluluk geri bildirimi istiyor.

Eklemeye devam ediyor, "Uyarlanabilir Linux Platformu"nun paralel gelişimi OBS'de halka açık olarak gerçekleştiğinden ve ne topluluğun ne de SUSE'nin sınırsız kaynakları olduğundan, şu anda biraz farklı bir durumdayız. Plan, bir sonraki Topluluk/Kuruluş dağıtımının (Artık) ALP'nin kendisi (açık olarak geliştirileceği için) veya ALP'ye yakın bir şekilde dayalı olması olduğundan, uzun vadede karşılığını verdiği için topluluk çabasını oraya yönlendirmenin mantıklı olduğuna inanıyorum. ”

Uyarlanabilir Linux Platformu – ALP​

Peki ALP nedir?

Nisan 2022'de openSUSE ekibi, yeni nesil openSUSE Enterprise System'in ALP olarak da bilinen "Uyarlanabilir Linux Platformu" olacağını duyurdu. Duyurularda çok fazla bilgi yok. Ancak ALP ikiye ayrılacak gibi görünüyor.

İlk olarak, bir parça size yalnızca donanım desteği sağlayan “host OS” olarak çalışabilir. İkincisi, ALP'nin bir sonraki modülü veya bölümü, uygulamaları ve paketleri (örneğin Flatpak) destekleyen bir kullanıcı katmanı olacaktır. İkinci katman, bir konteyner sistemi görevi görebilir.

“Bir diğer önemli nokta da, daha genel olanı bölmeyi planlıyoruz, her şey yakından iç içe geçmiş durumda: Daha küçük bir donanım etkinleştirme parçası, bir tür “ana işletim sistemi” ve katman sağlayan ve destekleyen uygulamalar. kapsayıcı (ve sanal makine) tabanlı olun,” diye ekler e-postada Stefan Behlert .

Mimarinin Fedora Silverblue'ya veya kullanıcılara değişmez bir işletim sistemi sağlayan Valve'ın Steam işletim sistemine benzeyip benzemediğini merak ediyor olabilirsiniz.

Ayrıca ALP, SUSE Linux kuruluşunun yerini almayı da beklemektedir. Kurumsal ihtiyaçların ortalama bir kullanıcınınkinden tamamen farklı olduğu düşünülürse, bunların hepsinin gelecekte nasıl sonuçlanacağını merak ediyorum.

Ekip, 2023'ün ortalarında çıkacak olan openSUSE Leap 15.5'e doğru ilerlerken ALP'de daha fazla bilgi mevcut olacak.

İndirmek​

ALP'nin bazı çok eski ISO görüntüleri aşağıdaki bağlantıda mevcuttur ( SUSE QA blogundan ):

https://download.opensuse.org/repositories/devel:/LEO/images/

Son olarak, tüm Linux işletim sistemlerinin değişmez bir konsepte doğru ilerlediğini düşünüyorum. Ancak ortalama bir kullanıcının anlaması ve uyum sağlaması karmaşıktır.

Peki, bu konudaki görüşünüz nedir? Aşağıdaki yorum kutusunda bana bildirin.
 
Geri
Üst