İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Redis ve Docker ile WordPress Nasıl Optimize Edilir

WordPress Önbelleği ve Redis

WordPress, çerezler, etiketler, menü öğeleri vb. Gibi iç uygulama nesnelerini MySQL veritabanında önbelleğe alır. Bu veritabanı aynı zamanda sayfa istekleri için sorguları da kullandığından oldukça vergi olabilir. Her ikisi de web sitesinin yüklenme süresini artırabilir.

Redis, MySQL veritabanının yerini alan bir önbellekleme mekanizması sunar. Bir kullanıcı bir WordPress web sitesini ziyaret ettiğinde, sayfayı oluşturmak için gerekli olan MySQL sorguları Redis üzerinden gelir ve sonuçları da önbelleğe alır. Bu yükleme süresini azaltmaya yardımcı olur.

WordPress ve Redis Birlikte Nasıl Çalışır?

Bir kullanıcı bir WordPress sayfasını ilk kez istediğinde, MySQL sorguları sunucuda gerçekleştirilir. Redis, bu sorguların sonucunu önbelleğe alır ve saklar. Bu nedenle, başka bir kullanıcı aynı sayfayı istediğinde, Redis veritabanını atlayarak bilgiyi direkt olarak son kullanıcıya iletir.

Sorgu Redis tarafından önbelleğe alınmazsa, MySQL sonuçları verir ve ardından Redis önbelleğine ekler. Veritabanında belirli bir değer güncellendiğinde, karşılık gelen Redis değeri geçersiz hale gelir. Bu nedenle, kullanıcıya kötü/ eski önbellek verileri sunulmaz.

Redser’i Docker Konteyneriyle Plesk’te Çalıştırma

Redis kurulumunu kolaylaştırmak için, bir Docker kabında çalıştırıyoruz. Birini Plesk ile kurmak için, Sunucu Yönetimi> Docker’a gidin ve resmi arayın, ardından Çalıştır (yerel) seçeneğini tıklayın:

Redis kurulum 1

Bitnami / redis imajını ve aşağıdaki ayarları kullanıyoruz (redis şifresini başka bir şeye ve IP adresini kabın IP’sine çevirin):

Redis Object Cache Plugin’i WordPress Eklentisini kurulum

Artık Redis sunucumuz düzgün çalışıyorsa, Plesk WordPress Araç eklentisini kullanarak WordPress eklentisi Redis Object Cache’yi WordPress sitemize yükleyebiliriz:

WordPress’te nesne önbelleğini etkinleştirmeden önce, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki satırları eklemeniz gerekir. Bunu Plesk’te Dosya Yöneticisi ile yapabilirsiniz.

define ('WP_CACHE_KEY_SALT', 'example.com:');
define ('WP_REDIS_PASSWORD', 'redispassword');

İlki, Redis’te depolanan tüm önbellek anahtarlarına bir önek ekler. Böylece, aynı sunucudaki birden fazla WordPress örneği için nesne-önbellek kullanmanıza izin verilir. İkincisi, Redis’i daha önce belirtilen şifre ile korur.

Sonra, eklenti ayarları sayfasında nesne önbelleğini etkinleştirebilirsiniz – WordPress’te. Nihai sonuç yukarıdaki ekran görüntüsüne benzeyecektir.
Bu kılavuzun size yardımcı olup olmadığını ve konuyla ilgili geri bildirimlerinizi bize bildirin.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir