WordPress Performans Ayarı için En İyi 7 Sunucu Optimizasyonu İpuçları

WordPress Performans Ayarı için En İyi 7 Sunucu Optimizasyonu İpuçları

Herkes hızlı bir web sitesini sever. Google gibi arama motorları bile bir sitenin 200 milisaniye içinde yanıt vermesi gerektiğini söylüyor [ 1 ] . Bu, sitenizi sadece müşterilerinizi mutlu etmek için değil, SEO sıralamalarınızı korumak için de şimşek hızında tutmanız gerektiği anlamına gelir.

Görüntü optimizasyonundan web sunucusu ayarlamasına kadar, bir WordPress sitesini ayarlamanın arkasında performans artar. Burada Bobcares'de web sitesi sahiplerinin, web tasarımcılarının ve web sunucularının WordPress sitelerini ve WordPress sunucularını optimize etmelerine yardımcı oluyoruz.
WordPress web sitelerini nasıl hızlandırdığımızı görün!
WordPress sunucularını 7/24 izliyor, tespit edersek performans sorunlarını hızla çözüyor ve web ve veritabanı sunucularını periyodik olarak optimize ediyoruz.

Önceki bir yazıda , eklenti optimizasyonu ve CSS / JS minimizasyonu gibi web sitesine özgü optimizasyon ipuçlarını ele aldık . Bugün WordPress performans ayarının sunucu optimizasyonu bölümünü ele alacağız.
Etkili olduğunu gördüğümüz, Sunucu Yönetim Hizmetlerimizde bulunan WordPress sunucu optimizasyon adımları .

1. Site dosyalarınızı önbelleğe almak için tarayıcılar edinin
WordPress sayfaları birçok CSS, JavaScript ve resim dosyası yükler. Ziyaretçi daha sonra tekrar sitenize döndüğünde bu dosyaların yaklaşık% 80'i tekrar indirilir ve bu da uzun sayfa yükleme süresine neden olur.
Tarayıcılardan web sitesi dosyalarınızı önbelleğe almasını isteyerek, ziyaretçilerin site sayfalarınızı gerçekten hızlı bir şekilde yüklemelerini sağlayabilirsiniz. NginX'te bu işlem “Expires” etiketi kullanılarak yapılır ve Apache'de bu “mod_expires” kullanılarak yapılır.

Ancak, bu yönergeleri kullanırken dikkatli olun. Sitenizin görünümü ve işlevselliği CSS ve JS dosyalarına bağlıdır ve bu tür dosyalar uzun süre önbelleğe alınırsa (örn. 30 gün), tekrar müşterileriniz sitenizde bir tema veya özellik değişikliği fark etmeyebilir.

Bobcares olarak, WordPress site sahiplerinin tarayıcı önbelleklemesinden yararlanmalarına yardımcı oluyoruz, ancak özel olarak sona erme yönergelerini yapılandırarak yaygın tuzaklardan kaçının.

2. Daha hızlı indirmek için site dosyalarını sıkıştırın
Bir WordPress sitesindeki dosyaların büyük çoğunluğu CSS, JS ve HTML gibi metin dosyalarıdır. Bu dosyalar, boyutunun onda birine kadar sıkıştırılabilir, böylece site yükleme hızını azaltır.
Apache'de bu mod_gzip modülü kullanılarak yapılabilir ve NginX'te “gzip” etiketi kullanılarak yapılabilir. Sıkıştırma sayfa hızını artırırken, önemli miktarda CPU yükü indükleyebilir ve böylece sunucuyu yavaşlatabilir.

WordPress site sahiplerinin sıkıştırma ve kaynak kullanımı arasında bir denge kurmasına yardımcı oluyoruz. Bazı durumlarda, yüksek sıkıştırma oranları sağlarken CPU yükünü azaltmak için statik olarak sıkıştırılmış dosyalar ve önbellekleme web sunucuları kullandık.

3. Veritabanını optimize edin
WordPress tüm içeriğini veritabanında depolar ve her sayfa yüklemesi için birkaç veritabanı sorgusu yürütülür. Zamanla, parçalanma, tablo boyutunda büyüme, vb. Gibi konular veritabanı performansının düşmesine neden olur.

Bu nedenle, veritabanını arada bir optimize etmek çok önemlidir. Bobcares'de veritabanı darboğazlarını erken tespit ediyoruz ve web sitesini yavaşlatmadan önce düzeltiyoruz.
Sunucu uzmanlarımız, performans sorunlarını tespit etmek için müşteri sunucularımızdaki sorgu gecikmesi, yavaş sorgular, bellek kullanımı vb. Gibi veritabanı metriklerini izler.
Sunucu hızını korumak için MySQL sunucularında sık sık yaptığımız birkaç ayar şunlardır:
  • max_connections - Çok kullanıcılı sunucularda, bu ayar tek bir kullanıcının sunucunun tamamını atmasını önlemek için kullanılır. Çok yüklü paylaşılan sunucularda, bu sınır 10 kadar düşük olabilir ve özel sunucularda 250 kadar yüksek olabilir.
  • innodb_buffer_pool_size - InnoDB ile etkinleştirilen MySQL veritabanlarında, sorgu sonuçları hızlı erişim için “arabellek havuzu” adı verilen bir bellek alanında saklanır. Bu değeri MySQL için kullanılabilir RAM'in% 50-70'i arasında herhangi bir yere ayarladık.
  • key_buffer_size - Bu ayar MYISAM tabloları için önbellek boyutunu belirler. Bu, MySQL'in kullanılabilir belleğinin yaklaşık% 20'sine ayarlanır.
  • query_cache_size - Bu yalnızca tek web sitesi sunucuları için etkinleştirilir ve sorguların şu anda ne kadar yavaş olduğuna bağlı olarak 10 MB veya daha az olarak ayarlanır.

Visakh S tarafından | 28 Ağustos, 2015 tarihinde yayınlandı ve çevirilip paylaşıldı.
About author
Slaweally
Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım.

Comments

There are no comments to display.

genel information

Yazar
Slaweally
Görüntüleme
102
Last update

More in Genel sistem Dökümanları

More from Slaweally