Plesk’te Nginx Cache

Makaleyi nasıl buldunuz ?

  • Faydalı

    Kullanılan: 0 0.0%
  • İşe yaramaz

    Kullanılan: 0 0.0%

  • Kullanılan toplam oy
    1
Makaleye başlamadan önce Nginx nedir neden kullanılır makalemizi okumanızı tavsiye ederim.
Sunucularınızı ve sitelerinizi hızlandırmak için NGINX Cache (önbelleğe alma) özelliği nasıl etkinleştirilir ?
Web önbelleği, HTML sayfaları ve görüntüler gibi web belgelerinin geçici olarak depolanmasını içeren bir bilgi teknolojisi türüdür. Sunucunun gecikmesini azaltmaya yardımcı olduğundan, sunucuları ve web sitelerini önemli ölçüde hızlandırmakta rol oynar.

Redis, Polipo, Squid ve Varnish gibi çeşitli web önbellek teknolojileri vardır. Ancak, iki ana faktör nedeniyle, yöneticiler NGINX önbelleğe almayı alternatif olarak etkinleştirmeyi giderek daha fazla tercih ediyorlar.
NGINX, statik içeriği verimli bir şekilde sunar; yani, statik dosyalar NGINX ile aynı sunucudayken önemlidir. NGINX, bir uygulama sunucusunun önündeyken ‘gerçek’ önbellek sunucusu olarak hareket edebilir.
Sunucunuz ve web siteleriniz için NGINX önbelleğe almayı etkinleştirmek istiyorsanız, bunu Plesk Obsidian’ın en son sürümünü kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

NGINX önbelleğe almanın faydaları
nginx-cache.png

NGINX çok yönlü bir teknolojidir, çünkü diğer web sunucularına veya uygulamalarına istekleri proxy edebilir.
Bunu yaparak, statik dosya sunma performansını artırır. Diğer proxy uygulamaları başka işlemlere de istek verirken NGINX ayrıca bir önbellek sunucusu olarak da çalışabilir, böylece diğer sunuculardaki içeriği önbelleğe alabilir.

NGINX, bir yük dengeleyicisine benzer bir şekilde, diğer uygulamalara veya sunuculara bir ağ geçidi görevi gördüğü web sunucularının “önünde” durabilir. Ek olarak, FastCGI ve uWSGI işlemlerine ve diğer HTTP sunucularına gönderilen isteklerin sonuçlarını da önbelleğe alabilir.

NGINX önbelleğe alma işlemine başlama
nginx-cache-2.png

Yöneticiler NGINX önbelleğe almayı etkinleştirdiğinde, NGINX proxy sunucusuna erişirler. Bununla, belirli dinamik web sitesi içeriğini önbelleğe alabilirler. Bu olduğunda, önbelleğe alınmış veriler, genellikle birkaç saniyeden fazla olmamak üzere çok küçük bir süre boyunca saklanır. Sonuç olarak, web sitesinin yükleme süresinde genel bir artış göreceksiniz. Ayrıca sunucu yükünde bir azalma da gözle görülür hale gelecektir.

Bir web sitesinin profiline ve kullanımına bağlı olarak NGINX önbelleğe almayı düşünmelisiniz. Bu nedenle, yoğun trafik yaşayan veya birkaç saniyeye düzenli olarak içerik yükleyen bir web siteniz varsa, NGINX’in önbelleğe almasını etkinleştirmelisiniz. Bu, popüler bloglar ve haber portalları gibi web siteleri için biçilmiş kaftandır.

Öte yandan, düşük ya da ılımlı trafiği olan ve daha az içerik güncellemesi olan web siteler için NGINX’in önbelleğe alınmasını sağlamak, potansiyel olarak zararlı ya da sadece saçma ve anlamsız olabilir. Aynı senaryo, ziyaretçinin coğrafi konumunu veya bir alışveriş sepetinin içeriğini not alan siteler gibi kişiselleştirilmiş içerik kullanan web siteleri için de geçerlidir.

Ayrıca, bireysel alanlar ve barındırma planları için NGINX önbelleğe almayı da etkinleştirebilirsiniz. Aslında, geçerli bir barındırma planına dayalı olarak yeni bir abonelik oluşturduğunuzda, NGINX önbelleğe alma otomatik olarak etkinleştirilir.

NGINX özelleştirme önemlidir
nginx-cache-3.png

Çoğu Cache teknolojisinde olduğu gibi, varsayılan NGINX önbelleğe alma ayarlarınızı doğrudan Plesk panelinizde kişiselleştirme seçeneğiniz de vardır. Örneğin, önbellek boyutu ve önbellek zaman aşımı gibi özellikleri değiştirebilirsiniz. Ayrıca maksimum önbellek boyutu, önbellek anahtarı vb.

Panel.ini dosyasını düzenleyerek yapabilirsiniz. Yöneticiler ayarları özelleştirdiğinde, yeni özel değerler yalnızca yeni barındırma planları, etki alanları ve alt etki alanları için geçerlidir. Zaten var olan barındırma planlarını, etki alanlarını vb. Etkilemez.

NGINX önbelleğe almayı etkinleştirmeden önce, PHP dosyalarını işleyen bir NGINX türü tarafından sunulan bir PHP-FPM uygulamasına geçmenizi şiddetle öneririz.
NGINX gibi bir önbellek sunucusu, yöneticilerin sunucularına ve web sitelerine daha az yük yüklemesi için harika bir yoldur. Hem statik hem de dinamik varlıklar için kullanılan çok yönlü doğası ile NGINX önbellekleme, çok sayıda talebi tek başına halledebilir.

Bu mükemmel özellik, kapsamlı bir kurulum kılavuzuyla birlikte gelen Plesk Obsidian’ın en son sürümünde mevcuttur.
İyi çalışmalar dilerim.
About author
Slaweally
Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım.

Latest reviews

Makale güzel Teşekkürler.
  • Like
Tepkiler: Slaweally

Comments

There are no comments to display.

kontrol-panel information

Yazar
Slaweally
Görüntüleme
40,191
Reviews
1
Last update
Author rating
4.75 yıldız(lar)
Değerlendirme
5.00 yıldız(lar) 1 rating

More in Kontrol panelleri Dökümanları

More from Slaweally

Share this kontrol-panel