Plesk Uygulama Yükleme

İhtiyaçlarınıza ve uzmanlık seviyenize bağlı olarak, bir uygulamayı yüklemek için aşağıdaki yollardan birini seçebilirsiniz:

Hızlı yükleme: Bir uygulamayı yüklemenin en kolay yoludur. Bu yolu seçerseniz, Plesk seçilen uygulamanın en son uygulama sürümünün tipik bir kurulumunu gerçekleştirir, Plesk uygulama ayarları için varsayılan değerleri kullanır. Örneğin, Plesk erişim kimlik bilgileriniz uygulama yöneticisinin kimlik bilgileri olarak kullanılacaktır. Bazı uygulamalar, hızlı yüklemeyi seçseniz bile belirli ayarları doldurmanızı gerektirir.

Özel. Bu şekilde, yönetici kimlik bilgileri ve konumu, kurulum yolu ve diğer uygulama yükleme ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Özellikle, uygulamanın otomatik yükseltmelerini kapatmak istiyorsanız özel yüklemeyi kullanmalısınız.

Not: safe_mode PHP yönergesi etkinse birçok uygulama çalışmaz. Hesabınız için safe_mode'un açık olup olmadığını kontrol etmek için Web Siteleri ve Alan Adları'na gidin, PHP ayarları'nı tıklayın ve Ortak ayarlar bölümünde safe_mode'u arayın. Safe_mode açıksa kapatın. PHP ayarlarında değişiklik yapamıyorsanız, sağlayıcınıza başvurun.
Bir uygulama yüklemek için:

1 Uygulamalar'a gidin ve ihtiyacınız olan uygulamayı bulun.
2 Hızlı kurulum için Yükle düğmesine veya özel kurulum için Yükle (Özel) öğesine tıklayın.
3(İsteğe bağlı) Uygulamanın otomatik yükseltmelerini kapatın.

4Uygulamanın otomatik olarak güncellenmesini istemiyorsanız, kurulum ayarları sayfasında güncellemeler mevcut olduğunda Bu uygulamayı otomatik olarak güncelle seçeneğinin işaretini kaldırın.
(İsteğe bağlı) Uygulama sürümünü seçin.

Bazen bir uygulamanın belirli bir sürümünü yüklemeniz gerekebilir. Örneğin, en son uygulama sürümüyle uyumlu olmayan uygulama uzantılarını kullanmayı planlıyorsanız. Bu durumda, ihtiyacınız olan sürümü seçmek için uygulama adını> Sürümü yükle'yi tıklayın. Ardından uygulamayı yükleyin.
plesk-apps.png


Uygulamaları Yönetme

Genel olarak, tüm uygulamalar ana parametrelerinin doğrudan Müşteri Panelinde yapılandırılmasına izin verir. Uygulama ayarlarına Uygulamalar> Uygulamalarımı Yönet içindeki listeden uygulamayı seçerek erişebilirsiniz. Bir uygulama seçtikten sonra aşağıdakileri yapılandırabilirsiniz:

Genel Ayarlar.
Bunlar, Ayarları Değiştir ile değiştirilebilen temel ayarlardır (örneğin, uygulama yöneticisi şifresi).
Servis ayarları.
Bir uygulama Plesk'e işlevlerinin bir kısmını hizmetler aracılığıyla sağlıyorsa, bunları yapılandırma seçeneğiniz vardır. Örneğin, SugarCRM uygulaması kullanıcı hesaplarının oluşturulmasına izin verir ve bu yeteneği Müşteri Paneli'nde bir hizmet olarak sağlar. Sağlanan hizmetlerde bu hizmeti seçtikten sonra, tüm uygulama kullanıcı hesaplarını görüntüleyebilir ve yenilerini oluşturabilirsiniz.
Bazı uygulamalar için uygulama hesaplarını ek kullanıcı hesaplarıyla ilişkilendirebilirsiniz. Hesap ilişkilendirme hakkında daha fazla bilgi Uygulama ve Ek Kullanıcı Hesaplarını Bağlama bölümünde bulabilirsiniz.

Not: WordPress Toolkit sunucuya yüklenmişse, kullanıcıların sunucudaki WordPress kurulumlarının merkezi yönetimi için kullanmaları önerilir. WordPress Toolkit bölümünde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
plesk-apps2.png


Ek Kullanıcıların Uygulamalara Erişimine İzin Verme

Varsayılan olarak, bir uygulamayı yükledikten sonra yalnızca Sahip rolüne sahip kullanıcılar bu uygulamaya erişebilir. Diğer abonelik kullanıcılarının uygulamaya erişmesine izin vermek için:

Kullanıcılar> Kullanıcı Rolleri bölümünden uygulamaya belirli bir kullanıcı grubuna erişim izni verin.
İstediğiniz kullanıcıları gruba eklediğinizden emin olun.

plesk-apps3.png


Kullanıcıların uygulamaya erişmesine izin verdiğinizde, Web siteleri ve Alanlar sayfalarında ilgili web sitesinin adı altında uygulamanın bir bağlantısı görünür. Uygulama erişimini yalnızca kullanıcı grupları için kontrol edebileceğinizi unutmayın, bu nedenle mevcut bir grubun izinlerini değiştirmeli veya yeni bir grup oluşturmalı ve ardından gruba kullanıcılar atamalısınız.

Varsayılan olarak, uygulama yöneticisi Sahip rolüne sahip bir abonelik kullanıcısıdır. Uygulamalara Web Siteleri ve Alan Adları sayfasından erişmenin yanı sıra, bir abonelik içindeki uygulamaları da yükleyebilir ve yönetebilirsiniz. Bu amaçlar için, arayüzlerinde ek Uygulamalar sayfası bulunur. Kullanıcılar> Kullanıcı Rolleri'ndeki rolleri için Uygulama yükleme ve yönetme izni vererek diğer abonelik kullanıcılarına aynı yönetici ayrıcalıklarını sağlayabilirsiniz.

Bu, kullanıcılara bir abonelik içindeki tüm uygulamalara tam yönetici erişimi sağlar. Yöneticinin yanı sıra bu izne sahip kullanıcılar, Müşteri Panellerindeki Uygulamalar bölümünden uygulamaları yükleyebilir, yapılandırabilir, güncelleyebilir ve kaldırabilir.

Uygulamaları ve Ek Kullanıcı Hesaplarını Bağlama

Bazı uygulamalar, uygulamada oturum açmadan kullanıcı hesapları oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır. Bir uygulama böyle bir hesap hizmeti sağlıyorsa, bir Plesk aboneliği kullanıcılarını uygulamadaki hesaplarla bağlayabilirsiniz. Böyle bir ilişki gerçekleştirmek için:

Kullanıcıları belirli bir grupta düzenleyin (Kullanıcılar> Kullanıcı Rolleri).
Bu grup izinlerinden birini verin:
Kamu erişim.
Verilirse, gruptaki tüm kullanıcılar Web Siteleri ve Alanlar sayfasındaki bağlantı aracılığıyla uygulamaya erişebilir.
Kişisel erişim.
Verilirse, uygulama gruptaki tüm kullanıcılar için otomatik olarak hesaplar oluşturur. Bundan sonra, kullanıcıların Web Siteleri ve Etki Alanları sayfasında, uygulamadaki kişisel bir hesapta oturum açmaya izin veren ek bir bağlantı bulunur. Kişisel erişim iznini reddederseniz, uygulamanın bu grupla ilişkili tüm hesapları otomatik olarak kaldıracağını unutmayın.

Uygulamaları Güncelleme

Otomatik güncellemeler

Varsayılan olarak, Plesk mevcut en yeni uygulama sürümlerini yükler ve yeni sürümler kullanılabilir olduğunda uygulamaları günceller. Bununla birlikte, bir uygulamanın güncellenmesi işlevselliğini önemli ölçüde değiştirebilir: Örneğin, belirli bir uygulama sürümü için geliştirilen eklentiler veya uzantılar daha yeni sürümlerle uyumlu olmayabilir. Bu nedenle, belirli bir uygulama için otomatik güncellemeleri kapatmak isteyebilirsiniz.

Otomatik güncellemeleri açmak veya kapatmak için:

Uygulamalar> Uygulamalarımı Yönet'e gidin ve uygulamanın adını tıklayın.
Ayarları Değiştir'i tıklayın.
Güncellemeler mevcut olduğunda Bu uygulamayı otomatik olarak güncelle seçeneğini seçin veya seçimini kaldırın.

Manuel Güncellemeler

Bir uygulama için otomatik güncellemeleri yasaklarsanız, Plesk, Uygulamalar> Uygulamalarımı Yönet bölümünde uygulama adı altında bulunan Güncelleme bağlantısını ekleyerek yeni sürümlerin kullanılabilirliği hakkında sizi bilgilendirir. Yeni sürümde bulunan değişiklikleri incelemek ve uygulamayı güncellemeye veya geçerli sürüme devam etmeye karar vermek için bu bağlantıyı tıklayın.
About author
Slaweally
Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım.

Comments

There are no comments to display.

kontrol-panel information

Yazar
Slaweally
Görüntüleme
3,647
Last update
Author rating
4.25 yıldız(lar)

More in Kontrol panelleri Dökümanları

More from Slaweally

Share this kontrol-panel