MariaDB Nedir

mariadb-nedir.png

MariaDB Nedir?
MariaDB, GNU Genel Kamu Lisansı altında serbest olarak kullanılabilen, MySQL’in yaratıcısı olan Monty Widenius‘un MySQL’in kodunu çatallayıp (fork) “çoğunlukla” MySQL ile aynı komutları, arayüzleri ve API’leri destekleyecek şekilde geliştirmeye başlanan (MariaDB 5.2 >= MySQL 5.2), toplulukla iç içe hızlı ve verimli şekilde geliştirilmeye devam edilen MySQL ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Tabi geliştirmelerle birlikte farklı yaklaşımlar da sürümlerle birlikte sunulmaya başlandı. Detaylı bir değerlendirme için MariaDB versus MySQL – Features sayfasını inceleyebilirsiniz. Ancak, özetlemek gerekirse;MySQL
 • InnoDB: Gelişmiş MVCC (Multiversion Concurrency Control) yapısıyla standart transaction destekli depolama motorudur.
 • Federated: Uzak MySQL veritabanı sunucularına replication ya da cluster teknolojilerine gerek durmadan erişim sağlayıp local tek bir veritabanı yaratmak için kullanabiliyor. Uzak erişimler ve dağıtık yapılar için uygun. Artık geliştirilmiyor.
MariaDB
 • XtraDB: Percona tarafından geliştirilen, InnoDB ile geriye dönük uyumlu ve yerine kullanılabilmesine ek olarak daha çok özellik sunan depolama motorudur.
 • FederatedX: Federated ile geriye dönük uyumlu ve yerine kullanabilen, yeni özelliklerle birlikte iyileştirilmeye ve geliştirilmeye devam edilen depolama motoru.
 • Aria: MariaDB 5.1 ile birlikte ön tanımlı olarak sunulmaya başlanan, internal on-disk tablolarla MyISAM tablo formatı yerine kullanılan, hem atomik hem transaction tabloları için ön tanımlı seçim haline gelmesi hedeflenen tablo tipi.
 • PBXT: MariaDB 5.3‘e kadar ön tanımlı olarak sunulmasına karşın barındırdığı sorunlar nedeniyle aktif bir şekilde geliştiril(e)mediği için MariaDB 5.5 pasifleştirilen bir tablo tipi.
 • OQGraph (Open Query Graph): Hiyerarşik (tree structures) ve karmaşık grafların (complex graphs / birçok yönde ve çok sayıda bağlantı içeren düğümler) kullanılmasına olanak tanıyan hesaplama motoru.
 • SphinxSE: MariaDB yerleşik full-text aramalara alternatif olarak veri saklanması ve aranması için Sphinx arama motorunu (the Sphinx daemon) kullanmaya olanak tanıyan bir depolama motoru.
Veritabanı motoru sıralamasında hızlı bir yükseliş yakalayan, Wikipedia tarafındanda tercih edilen MariaDB‘nin kod yapısı ile ilgili bir karşılaştırma için SQL Server ile MariaDB Kod Yapısı Karşılaştırma başlıklı yazıyı önerebilirim.

MariaDB vs MySQL

MariaDB vakfı tarafından gelişimine devam edilen MariaDB’nin ilk sürümü 2009 yılında çıkmışken, ikinci sürümü (kararlı sürüm) 2015 yılında çıkış yapmıştır. Öte yandan MySQL’in ilk sürümü 1995 yılında çıkış yapmıştır. MySQL’in oldukça eski olmasının, sektörede hala geçerliliğini korumasında katkısı büyüktür. Özellikle Linux sunucularla özdeşleşen MySQL’in hala birçok sektörde istisnasız geçerliliğini koruduğunu söyleyebilmek mümkün.


Ne var ki, MySQL’in MariaDB karşısındaki avantajları gün geçtikçe azalıyor. Bu da geliştiricileri yeni projelerinde MariaDB vs MySQL versus’uyla karşı karşıya bırakarak, onları bir seçim yapmak zorunda bırakıyor. İşte, MariaDB vs MySQL’e ilişkin bilmeniz gereken temel farklılıklar:

 • MariaDB yüksek performans sunuyor olsa bile birçok dağıtım eski alışkanlığından vazgeçmek istemediğinden MySQL kullanmaya devam ediyor. Çoğu sistemde MariaDB’i kurmak için ayrıca bir kurulum sürecinin takip edilmesi gerekiyor.
 • 20 küsür yılı aşkın süredir açık kaynak dünyasında kullanılması, MySQL’in bilinirlik ve marka değerinin oluşmasına neden oldu. MariaDB ise henüz bu imajdan yoksun. Birçok geliştirici MySQL’i etkin şekilde kullanabiliyor ancak MariaDB’in adını dahi bilmiyor.
 • MariaDB için çifte lisansa ihtiyacınız yoktur. Tüm dünya devlerinin kullandığı MariaDB’i tek bir GPL (Genel Kamu Lisansı) altında kullanabilirsiniz.
 • 5.5 sürümüne gelinceye dek MySQL ve MariaDB’nin sürüm numaraları aynı kalmıştır. MariaDB 5.5 sürümünden itibaren yeni versiyonlarını 10 olarak numaralandırma kararı vermiştir.
 • MariaDB, MySQL Enterprise Edition’da olduğu gibi kapalı kaynak kodlu modüllere sahip değildir. Tüm modüller sistemin tamamında olduğu gibi açık kaynak kodlu olup; GPL, LGPL ve BSD lisanslarıyla korunmaktadır.
 • MySQL 5.7 sürümüyle GIS gibi gelecek vaat eden özelliklere sahip ancak MariaDB bundan çok daha fazlasını sahip. Son yıllarda ardı ardına yayınlanan sürümleriyle birlikte MariaDB’nin sunduğu özellik yelpazesi de genişlemiştir. Örneğin MySQL 5.7 sürümünde kullanıcılara sunulan GIS özelliği MariaDB’de 5.3 serinde dahil edilmiştir.
 • Birçok Benchmark sonucuna göre MariaDB’nin çoğunlukla yüksek performans gösterdiği ispatlanmıştır. Bu sonuçlara göre; MariaDB’nin MySQL’e oranla daha hızlı olduğu sonucu ortaya çıkıyor.
 • 2013 yılında Wikipedia’nın MariaDB’yi kullanmaya başlaması MariaDB’nin bilinirliği kanıtlamak adına yakılan ilk ateş oldu. Ardından Google’ın bu veri tabanını benimsemesi MySQL’in geliştiriciler gözünde eskimiş bir veri tabanı sunucusu olarak görünmesine yol açtı. MariaDB’nin ardında Microsoft, AlibabaCloud ve WordPress gibi daha birçok markanın yer alması, MariaDB’nin gelecekte yıldızının şimdikinden daha parlak görünebileceği anlamına geliyor.
 • Her iki veri tabanı sunucusu da birbiriyle uyumlu olarak açılıyor. Bu sayede MariaDB veya MySQL arasında seçim yapmanız uyumluluk açısından ölüm kalım savaşına yol açmıyor. Ancak MariaDB 10.0 sürümüyle birlikte MySQL kullanıcılarının veri tabanı taşıma aşamasında bazı sorunlar yaşadığı biliniyor. Muhtemelen artık MySQL çizgisinden sıyrılmaya başlayan MariaDB artık geliştiricilerin “ya o taraf, ya bu taraf” tarzında bir karar almalarına neden olabilir. Eğer veri tabanınızda çok sayıda girdi yer aldığını düşünürsek, 2020 yılından itibaren yapacağınız MySQL’i MariaDB’ye taşıma veri tabanı göçünde başınızın ağrıması olası olabilir.
Kaynak: Wmaracı - ceaksan
About author
Slaweally
Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için buradayım.

Comments

There are no comments to display.

nedir information

Yazar
Slaweally
Görüntüleme
3,405
Last update
Author rating
5.00 yıldız(lar)

More in Nedir / Ne işe yarar

More from Slaweally