Bulut Güvenliği Yenilikleri ve Trendleri 2021

bulut-guvenligi.png
Bulut teknolojisi artık çevre dostu bir depolama çözümü ve veri üretmek ve kullanmak için inanılmaz bir platform haline geldi. Esnekliğinden ödün vermeden iş modellerini yeniden tasarlayarak ve yeniden şekillendirerek kurumsal hayalleri gerçekleştirecek verimliliğe sahiptir.
Bugün, tüm sektörlerdeki işletmeler daha fazla dağıtılıyor ve kurumsal operasyonlarını herhangi bir coğrafi kısıtlama olmaksızın yürütebiliyorlar. Covid-19 salgını nedeniyle birçok kuruluş da uzaktan çalışmaya başlayarak iş gücünü daha da dağıttı. Bu nedenle, siber güvenlik tehditleri ve veri ihlalleri artık dünya çapında ciddi bir sorundur .
Bu yeni çalışma modeli artık işletmelerin bulut altyapısına ve hizmetlerine eskisinden daha fazla bağımlı olmasını gerektiriyor. Bu nedenle, bulut güvenliğini geliştirmek, verileri korumak ve ağ korsanlarının yetkisiz erişimini önlemek için hayati bir görev haline geldi.
Bu makale, bulut güvenliği inovasyonunda ortaya çıkan bu eğilimleri ve kurumsal güvenliği nasıl geliştirebileceklerini tartışacaktır.
Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA)
Uzaktan çalışmaya ani geçiş, dünya çapında siber güvenlik için yeni zorluklar yarattı. Siber güvenlik saldırılarının %47 arttığı bu dağıtılmış çalışma modelinde bazı savunmasız alanları ortaya çıkardı.
Sonuç olarak, birçok şirket, değişen bu sanallaştırılmış ortamlarda siber saldırıları ve bilgisayar korsanlarını önlemek için geleneksel ağ güvenliği altyapılarının yeterli olmadığını fark etti . Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA) politikasının devreye girdiği yer burasıdır.
Bu sıfır güven yaklaşımıyla, ZTNA tarafından doğrulanmadıkça hiçbir kullanıcıya, ağa, cihaza veya iş yüküne güvenilmez. Kuruluşların kontrolden vazgeçmeden sistemlere, ağlara ve verilere erişimi düzenlemesini sağlar.
Sunucusuz Bilgi İşlem
Sunucusuz, bulut bilişimde AWS Lambda ile başlayan operasyonel bir modeldir . En yeni ve aynı zamanda en karmaşık hesaplama modellerinden biridir. Sunucusuz bilgi işlem, Hizmet Olarak İşlevler (FAAS) olarak da adlandırılır.
Bu teknoloji modelini kullanarak kuruluşlar, uzun ömürlü sunucular kurmadan bulut işlemlerini yürütebilirler . Geleneksel bulut bilgi işlem modelinde, bulut hizmeti sağlayıcıları, şirketleri fiziksel sunucularını kullanmaktan kurtarmak için sanal sunucular sağlar. Ancak sunucusuz modelde sunucunun kendisi soyuttur.
Ancak, tamamen hizmet tabanlı bir yaklaşım olduğu için bu yeni trendin bazı güvenlik endişeleri de var. Sunucusuz hizmet, görevlerini veri ihlali tehdidi oluşturabilecek paylaşılan altyapı üzerinde çalıştırır.
Üstelik sunucusuzdaki zorluklar bazen tam teşekküllü kurumsal bulut operasyonu için henüz hazır olmadığını gösteriyor.
Bu arada, işletmelerin bulut güvenliğini de geliştiren sunucusuz teknolojiyi geliştirmek ve uygulamak için bazı ek güvenlik katmanları eklemesi gerekiyor.
Bulut Güvenliğinde Yapay Zeka ve Makine Öğreniminin Uygulanması
Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) artık siber güvenlik geliştirmenin ayrılmaz parçalarıdır. Bulut teknolojisinin hızla yayılması nedeniyle şirketler, zamandan tasarruf sağlayan ve insan hatasını azaltan yeni çözümler ve araçlar oluşturmak için AI ve ML kullanıyor .
Son derece uzmanlaşmış bir alan olarak, işletmeler siber güvenlik dünyasında genellikle bir işgücü sıkıntısı yaşar, bu da yüksek talep gören bulut hizmetleri için gerekli korumayı sağlamanın zor olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, AI ve ML, bulut güvenliğini korumak ve yetkisiz veri ihlallerini önlemek için de gerekli hale geliyor.
Gizli Bilgi İşlem
Gizli bilgi işlem, işleme sırasında korumalı bir CPU alanı içindeki hassas verileri ayıran ve şifreleyen bir bulut bilişim teknolojisidir. İş liderleri genel ve hibrit bulut hizmetlerine bağımlı olduğundan, veri gizliliği nihai bir zorunluluktur .
Bulut hizmeti sağlayıcıları, yıllarca "duran" verileri (depoda veya veritabanında) ve "aktarma halindeki" verileri (bir ağ bağlantısı üzerinden veri kaydırma) güvence altına almak için veri şifreleme hizmetleri sağladı. Gizli bilgi işlem, 'kullanımdaki' verileri ekleyerek (işleme sırasında verileri şifreleyerek) boşluğu ortadan kaldırır ve veri korumasını geliştirir. Bu, ilerlemeye devam eden bulut güvenliğinde çok önemli olmaya devam ediyor.
DevOps Güvenli Otomasyon
Verimliliğe yönelik artan taleple birlikte DevOps daha otomatik hale geliyor; artık sadece geliştirme ve operasyonlarla ilgili değil. DevOps kullanan şirketler, tutarlı üretkenliği sürdürmek için içinde daha fazla BT güvenliği sağlamak istiyor. Bu onların diyoruz DevSecOps .
DevOps yaklaşımında, yazılım ve özellik sürümleri gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Dolayısıyla, öncekinden farklı olarak, güvenlik artık DevOps ekibinin uçtan uca dağıtılmış sorumluluğuna dahil edilmiştir. DevSecOps, DevOps iş akışlarını sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için bu güvenlik süreçlerini otomatikleştirir; bu, kuruluşların ağ güvenliği sorunlarına daha az, geliştirme görevlerine daha fazla odaklanabileceği anlamına gelir.

Son düşünceler
Pek çok engel olmasına rağmen, önümüzdeki yılların bulut güvenliği gelişmelerinde devrim niteliğinde bir zaman olacağını umuyoruz. Pandemiden sonra, giderek daha fazla kurumsal operasyon uzaklaştıkça, yeni iş zorlukları ve güvenlik tehditleri de ortaya çıkacaktır.
Örneğin ağ devi Cisco, işlerini hızla daha dijital bir forma dönüştürüyor. Bu hızlı dijitalleşme nedeniyle, saygın kuruluşun daha sağlam ve güvenli bulut çözümleri araması ve bu alanda daha fazla yenilik için fırsat yaratması gerekiyor. Siber güvenlik, korunan kurumsal operasyonlar için bulut bilişimin geliştirilmesinde şüphesiz önemli bir rol oynayacaktır.
Yazılım mühendislerimiz, ağ mühendislerimiz ve araştırmacılarımız artık yepyeni, büyüyen güvenlik sorunlarıyla mücadele etme, gelecekteki iş operasyonları için bulut çözüm modellerini daha güvenli, sağlam ve etkili hale getirmek için oluşturma ve büyütme zorluğuyla karşı karşıya.
Bulut teknolojilerinin geleceğinde neler görüyorsunuz? Size ilham veren herhangi bir güvenlik yeniliği gördünüz mü? Yorumlarda sohbete katılın!
About author
Slaweally
Ali Çömez / Slaweally

Kaldırımda yürürken beyaz çizgilere basmamaya çalışan, Sabah yüzünü yıkarken dirseklerinden su sızmasından nefret eden, Dönerle ayranı aynı anda bitirebilen, son dakikada otobüsü kaçırsada grur yapıp arkasından koşmayan... bir insanım :)

Latest reviews

Yine mükemmel bir içerik paylaştım :)

Comments

There are no comments to display.

Article information

Yazar
Slaweally
Görüntüleme
1,874
Reviews
1
Last update
Değerlendirme
5.00 yıldız(lar) 1 rating

More in Genel sistem Dökümanları

More from Slaweally

⚝ Sunucu Sponsoru ⚝


Üst